Blog

Blog » EZEKET A KIFEJEZÉSEKET KERÜLD, HA VÉDJEGYET AKARSZ BEJEGYEZTETNI

EZEKET A KIFEJEZÉSEKET KERÜLD, HA VÉDJEGYET AKARSZ BEJEGYEZTETNI

2019 Június 13

Szeretnél szót vagy szlogent védjegyként bejegyeztetni? Jobb, ha vigyázol, hogy milyen kifejezéseket használsz, mert ha túl általános és leíró jellegű, az problémát okozhat a bejegyzésnél, vagy később, ha valaki a védjegyedet használni szeretné. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy miért fontos, hogy egyedi védjegyet válassz magadnak.

Mi lehet védjegy?

Először azt kell megvizsgálnunk, hogy lehet-e egy szót, vagy szavak kombinációit védjegyként bejegyeztetni. A védjegytörvényben meg is találjuk erre a kérdésre a választ, ami úgy szól, hogy bármilyen megjelölés részesülhet védjegyoltalomban, ami alkalmas arra, hogy az adott terméket vagy szolgáltatást megkülönböztessen másoktól, mint például:

  • szó, szóösszetétel, beleértve a személyneveket és a jelmondatokat is;
  • betű, szám;
  • ábra, kép;
  • sík- vagy térbeli alakzat, beleértve az áru vagy a csomagolás formáját;
  • szín, színösszetétel, fényjel, hologram; illetve
  • a fenti megjelölések kombinációja.

Szerencsére a listában szerepel kifejezetten a „szó” és „szóösszetétel”, ami egyértelművé teszi, hogy védjegyként lehetséges ilyen megjelöléseket bejegyeztetni.

Korlátozások

A fentiek azonban nem jelentik azt, hogy bármilyen szó vagy szóösszetétel élvezhet védjegy oltalmat. Vannak ugyanis korlátozások.

A szavakkal és szövegekkel kapcsolatban mindenképpen meg kell jegyeznünk, hogy nem használhatsz olyan megjelölést, ami kizárólag olyan jelekből vagy elemekből áll, amit az áru vagy szolgáltatás fajtája, minősége, mennyisége, rendeltetése, értéke, földrajzi származása, előállítási vagy teljesítési ideje, feltüntetésére használhatnak.

Ezért az olyan megjelölések, mint „szuper”, „legjobb”, „olcsó”, „magyar”, „eredeti”, stb. nem élvezhet védelmet.

Az olyan jelzések, amik általánosak az adott nyelvben vagy a kereskedelmi gyakorlatban, szintén alkalmatlanok védjegy bejegyzésre. Tehát ha van egy általánosan használt kifejezés, ami ahhoz a területhez tartozik, ahol dolgozol, akkor nem tudod bejegyeztetni védjegyként, mert így megakadályoznád, hogy mások a saját termékeik vagy szolgáltatásaik leírásához használják az adott kifejezést, ha azonos területen tevékenykednek, mint te.

Például, ha egy ingatlanközvetítő irodád van, akkor az „Ingatlan”, „Házak”, „Új otthon” vagy hasonló leíró szavakat nem fogsz tudni védjegyként bejegyeztetni. Hasonló a helyzet a „Nyaralás”, „Európai utazás” szavakkal, ha például utazási irodád van. A leíró jelleg attól is függ, hogy az adott piaci területen mennyire használják azt a szót leíráshoz.

Mi a helyzet akkor, ha a hatóság mégis bejegyzi a védjegyet?

A teljesen leíró védjegyeket a magyar hatóság nem fogja bejegyezni. Azonban néha előfordul, hogy a hatóság nem elég szemfüles, és bár a védjegy leíró jellegű, mégis bejegyzi. Ha ez megtörténik, akkor fontos észben tartani azt, hogy a szabálytalanul bejegyzett védjegy bármikor törölhető a későbbiekben.

Ha nincs konfliktus a védjeggyel kapcsolatban, akkor erre nem fog sor kerülni, viszont ha valaki szeretné azt a kifejezést használni, amit védjegyként levédettél, és ezzel a kéréssel bírósághoz fordul, akkor nincs rá garancia, hogy a bíróság ugyanarra a véleményre jut, mint az a hatóság, aki bejegyezte a védjegyet.

Ha a bíró azt mondja, hogy a védjegy nem felel meg a Védjegytörvényben szereplő kritériumoknak, akkor az ítéletével törölheti a védjegyet a nyilvántartásból. Ez azt jelenti, hogy az adott szó, vagy szóösszetétel, amit le szerettél volna védetni, bárki számára ingyenesen használható lesz.

És ha a védjegy csak részben leíró?

Ha a védjegy csak részben leíró, akkor nem lesz alkalmatlan bejegyzésre, rögzíthetik a nyilvántartásban. Viszont ha valaki megtámadja a védjegyedet azon az alapon, hogy túlságosan is hasonlít az ő védjegyére, akkor gondot okozhat. Ugyanis ha a bíró két védjegyet összehasonlít, akkor a hasonlóság szempontjából a leíró részeket figyelmen kívül kell hagyni.

Tehát ha a védjegyed egy másik védjegytől csupán egy leíró szóban különbözik, akkor sajnos védjegybitorlást követsz el, ha a másik védjegyet korábban jegyezték be. Az ellenkezője szintén igaz: megtámadhatod mások védjegybejegyzési kérelmét, ha az egyedi része túlzottan hasonlít az általad bejegyeztetett védjegyre.

Mit tanulhatunk a fentiekből?

A fentiek alapján láthatod, hogy nagyon fontos, hogy egyedi és kreatív védjegyünk legyen, és kerüljük az általános és leíró jellegű szavakat. Fontos, hogy felmérd, hogy milyen gyakran használják az adott szót a piacon. Ha nem tudsz dönteni, akkor jobb, ha egy szakértőhöz fordulsz, mielőtt kellemetlen döntéseket kapsz a hatóságoktól, vagy később a bíróságtól.