Blog

Blog » KÖZÖSSÉGI MÉDIA ÉS VÉLEMÉNYNYILVÁNÍTÁS A MUNKA VILÁGÁBAN – ELŐADÁS AZ MMT VITAÜLÉSÉN

KÖZÖSSÉGI MÉDIA ÉS VÉLEMÉNYNYILVÁNÍTÁS A MUNKA VILÁGÁBAN – ELŐADÁS AZ MMT VITAÜLÉSÉN

2021 Június 29

Kolléganőnk, Vereb Anita a Magyar Munkajogi Társaság „A véleménynyilvánítás joga a munkaviszonyban” címmel meghirdetett vitaülésén tartott előadást a közösségi médiában közzétett munkavállalói vélemények bírói gyakorlatáról.

A vitaülésre 2021. június 23. napján került sor, az eseményen a munkajog elméleti és gyakorlati szakemberei mutatták be a munkavállalók véleménynyilvánítási jogának egy-egy szegmensét. Kolléganőnket Dr. Lőrincz György Ügyvéd Úr, a Magyar Munkajogi Társaság Elnöke kérte fel a hozzászólásra.

A közösségi médiában közzétett munkavállalói vélemények kérdése igen aktuális, hiszen a sajtóban időről-időre találkozhatunk olyan hírekkel, amelyek arról számolnak be, hogy egy-egy meggondolatlan magatartás, pl. üzenőfalon megjelent komment, de akár egy-egy megosztás vagy „lájk” miatt a munkáltató szankciót alkalmaz a munkavállalóval szemben.

A munkavállalók közösségi médiában kifejtett tevékenysége ugyanis adott esetben sértheti a munkáltató érdekeit, például, ha a munkavállaló a Facebook-on bírálja a munkáltató javadalmazási rendszert érintő döntését.

Ezen kívül elfordulhatnak olyan esetek is, amikor a munkavállaló nem a munkáltatóval kapcsolatban fogalmaz meg véleményt, de az mégis valamilyen közvetett módon érinti a munkaviszonyt. Gondoljunk csak arra, ha a munkavállaló feltünteti a Facebook oldalán, hogy melyik cégnél dolgozik, majd például rasszista tartalmakat oszt meg.

Anita mindkét esetkörből ismertetett néhány közelmúltbeli bírói döntést, melyek iránymutatásul szolgálhatnak a gyakorló jogászoknak annak eldöntésénél, hogy melyek azok a munkavállalói vélemények, amelyek alapjogi védelmet élveznek és melyek azok, amelyek túllépnek a véleménynyilvánítás szabadságán.

Ezúton szeretnénk megköszönni Elnök Úrnak a felkérést, a Magyar Munkajogi Társaságnak és a HVG-ORAC Kiadónak a szervezést és a lebonyolítást, Dr. Rátkai Ildikó Ügyvédnőnek pedig a fényképet.

Anita a témában „Ne szólj szám…? – A közösségi médiában közölt vélemények a munkajogi bírói gyakorlatban” címmel írt tanulmányt, amely a Munkajog c. folyóirat 2021/2. lapszámában jelent meg és elérhető a következő linken: https://munkajogilap.hu/ne-szolj-szam-a-kozossegi-mediaban-kozolt-velemenyek-a-munkajogi-biroi-gyakorlatban/