Blog

Blog » KISGYERMEKES ANYÁK FOGLALKOZTATÁSA

KISGYERMEKES ANYÁK FOGLALKOZTATÁSA

16 November 2016

Egy hazánkban végzett kutatás során a megkérdezett munkáltatók a nők foglalkoztatásának legfontosabb előnyei közé sorolták az empátiát, a kompromisszumra való hajlandóságot, a rugalmasságot és az alkalmazkodókészséget. A válaszadók ugyanakkor elismerték, hogy a gyermekvállalással és –neveléssel járó nehézségek okozzák számukra a legtöbb problémát a női munkavállalókkal kapcsolatban. Rövid összefoglalónkban néhány olyan tudnivalót mutatunk be, amire érdemes, ha várandós vagy kisgyermekes nőt foglalkoztatunk.

 

Várandós munkavállaló foglalkoztatása

Onnantól kezdve, hogy a munkavállaló bejelenti, hogy várandós, „extra” védelemre tarthat igényt, kezdve azzal, hogy a munkáltató köteles elengedni őt a kötelező orvosi vizsgálatokra.

Amennyiben a dolgozó orvosi vélemény alapján nem foglalkoztatható az eredeti munkakörében (pl. a munkavégzés veszélyes a magzatra), a munkáltató köteles a dolgozónak másik munkakört felajánlani, ha pedig nincs ilyen, akkor a munkavállalót a munkavégzés alól fel kell menteni.

Egyébként a munkavállaló a várandóssága megállapításától a gyermek 3 éves koráig nem kötelezhető túlórára és a hozzájárulása nélkül nem kötelezhető más helységben végzendő munkára sem.

Felmondási tilalom a várandósság bejelentésétől

Az anya egyébként egybefüggő 24 hét szülési szabadságra, ezt követően pedig a gyermek 3 éves koráig fizetés nélküli szabadságra jogosult.

Az anyasággal kapcsolatos legfontosabb munkajogi védelem, hogy a munkáltató (rendes) felmondással nem szüntetheti meg a munkavállaló munkaviszonyát a várandósság, a szülési szabadság valamint a gyermekgondozási szabadság tartama alatt.

Amennyiben a munkáltató a felmondási tilalom ellenére felmondással megszünteti a munkaviszonyt, úgy a felmondás érvénytelen lesz.

Visszatérés a munkahelyre

Azon túl, hogy a munkavállaló a szülési szabadságból 2 hetet köteles igénybe venni, nincs elzárva attól a lehetőségtől, hogy a gyermek születését követően rögtön visszatérjen a munkahelyére, bár ez hazánkban – eltérően néhány nyugati országtól – nem jellemző.

Ugyanakkor egyre gyakoribb, hogy a munkavállalók a gyermekgondozási szabadságot nem veszik a gyermek 3 éves koráig igénybe, hanem korábban visszamennek dolgozni. Ilyen esetben a munkáltató 30 napos türelmi időt követően köteles foglalkoztatni a munkavállalót.

A munkáltató ilyenkor köteles a visszatérő munkavállaló munkabérét felemelni az átlagos éves bérfejlesztés alapulvételével.

A munkavállalónak arra is lehetősége van, hogy ne teljes, hanem 4 órás részmunkaidőben dolgozzon a gyermeke 3 éves koráig.

Felmondási korlátozás a gyermek 3 éves koráig

Amennyiben a munkavállaló nem veszi igénybe a gyermekgondozási szabadságot, akkor a munkavállaló közölhet felmondást, ugyanakkor a gyermek 3 éves koráig az alábbiakra kell figyelnie.

A munkavállaló magatartására hivatkozással csak akkor szüntetheti meg felmondással a munkaviszonyt, ha a munkavállaló súlyosan megsérti a munkaviszonnyal kapcsolatos kötelezettségeit. Ilyenkor viszont a munkáltató azonnali hatályú felmondással is megszüntetheti a munkaviszonyt, „megspórolva” ezzel a felmondási időt.

Amennyiben a felmondás indoka a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok, a munkáltató köteles felajánlani a munkavállalónak megfelelő betöltetlen másik munkakört. Felmondást csak akkor közölhet, ha nincs felajánlható munkakör vagy azt a munkavállaló nem fogadja el.