Blog

Blog » MIÉRT HASZNÁLJUNK VÉDJEGYET?

MIÉRT HASZNÁLJUNK VÉDJEGYET?

24 October 2016

Míg egy jól átgondolt szerződés kellő védelmet nyújthat a szerződő partnerrel szemben, addig számos olyan helyzet van, amikor az másolja le termékünket, szolgáltatásainkat, akivel nem is kötöttünk szerződést. Azon túl, hogy egy védjegy jól megkülönbözteti termékünket, szolgáltatásainkat a versenytársétól, a védjegybejegyzés akkor is hatékony fellépést biztosít a jogsértővel szemben másolás, jogosulatlan névhasználat stb. esetén, ha a felek között nincs szerződés.

Mit lehet védjegyként bejegyezni?

Védjegyoltalomban részesülhet minden grafikailag ábrázolható megjelölés, amely alkalmas arra, hogy valamely árut vagy szolgáltatást megkülönböztessen mások áruitól vagy szolgáltatásaitól. Ezek különösen az alábbiak lehetnek:

  • szó, szóösszetétel, beleértve a személyneveket és a jelmondatokat;
  • betű, szám;
  • ábra, kép;
  • sík- vagy térbeli alakzat, beleértve az áru vagy a csomagolás formáját;
  • szín, színösszetétel, fényjel, hologram;
  • hang; valamint
  • a fenti pontokban felsorolt egyes megjelölések összetétele.

Mit nem lehet bejegyezni?

Ha a megjelölés túl általános vagy széles körben elterjedt, nem lehetséges védjegyként bejegyezni. Ennek megfelelően nem lehet bejegyezni a megjelölést, ha azt az áru vagy a szolgáltatás fajtája, minősége, mennyisége, rendeltetése, értéke, földrajzi származása, előállítási vagy teljesítési ideje, illetve egyéb jellemzője feltüntetésére használják, vagy pedig az általános nyelvhasználatban, illetve az üzleti kapcsolatokban állandóan és szokásosan alkalmaznak.

A védjegyet akkor sem lehet bejegyezni, ha kizárólag olyan formából áll, amely az áru jellegéből következik, vagy amely a célzott műszaki hatás eléréséhez szükséges, illetve amely az áru értékének a lényegét hordozza.

Harmadik kizáró ok-csoport, ha a közrendbe vagy a közerkölcsbe ütközik, az áru, illetve a szolgáltatás fajtája, minősége, földrajzi származása vagy egyéb tulajdonsága tekintetében alkalmas a fogyasztók megtévesztésére, vagy rosszhiszeműen jelentették be lajstromozásra.

Hogy indul a bejegyzési eljárás?

Az eljárás kérelemre indul, amelyet a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához kell benyújtani. A kérelemnek az alábbiakat kell tartalmaznia: kifejezett kérelem védjegyoltalomra, árujegyzék meghatározása, amely azokat az árukat vagy szolgáltatásokat foglalja magában, amelyre a védjegy bejegyzését kérik.

Mennyibe kerül?

A nemzeti védjegyoltalom iránti kérelem díja (három áruosztály esetén) 74 800 Forint. Háromnál több áruosztály esetén a negyedik és minden további áruosztály további 32 000 Forintba kerül.

A kérelmezőnek a kérelem benyújtásától számított két hónapon belül meg kell fizetni a bejelentés igazgatási szolgáltatási díját.

Mennyi időt vesz igénybe a bejegyzési eljárás?

Az általános ügyintézési határidő 7-9 hónap között ingadozik, azonban sikeres bejegyzés esetén a tanúsítvány attól az időponttól nyújt védelmet, amikor a kérelem a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalába be lett nyújtva. Az imént említett időtartam egy ideális esetben becsült időhossz, amennyiben a bejegyzés során semmilyen probléma nem merül fel. Az EU-s védjegybejegyzés időtartama a fentinél általában hosszabb.

Mik az előnyei a bejegyzett védjegynek?

A védjegyoltalom alapján a védjegyjogosultnak kizárólagos joga van a védjegy használatára, így védelmet biztosít a termék vagy szolgáltatás megjelölésére tíz éven keresztül, mely megújítható. A védjegyoltalom következtében más személyek (pl. versenytársak) nem használhatják ugyanazt, vagy hasonló megjelölést azonos területen a jogosult engedélye nélkül.

Amennyiben valaki védjegybitorlást követ el azáltal, hogy hasonló terméket vagy szolgáltatást hasonló megjelöléssel illet, bíróság előtt perelhető. A védjegyjogosult kérésére a bíróság különböző szankciókkal sújthatja a védjegybitorló felet (pl. a bitorlással érintett áruk lefoglalása, kereskedelemből kivonása, kártérítés, stb.)