Blog

Blog » VISSZA A TÁRGYALÓTEREMBE? ÚJ SZABÁLYOK A POLGÁRI PEREKBEN 2020. JÚNIUS 1-TŐL

VISSZA A TÁRGYALÓTEREMBE? ÚJ SZABÁLYOK A POLGÁRI PEREKBEN 2020. JÚNIUS 1-TŐL

03 June 2020

A koronavírus járvány miatti veszélyhelyzetben módosultak a polgári peres eljárások szabályai: a legfontosabb eltérés az volt, hogy a bíróságok vagy egyáltalán nem, vagy csak elektronikus úton tartottak tárgyalásokat. A járvány mérséklődésére tekintettel 2020. június 1-től a peres eljárások – kisebb eltérésekkel – visszatérnek a „normális” kerékvágásba. Rövid cikkünkben összefoglaljuk az új szabályokat.

1. Lesznek újra tárgyalótermi tárgyalások?

A legfontosabb változás a 2020. március 31. óta érvényesülő szabályokhoz képest, hogy főszabály szerint a bíróság újra tarthat tárgyalásokat a hagyományos formában, a bíróság épületében, személyes jelenléttel.

Ha a bíróság esetleg már „elektronikus” tárgyalást tűzött ki a veszélyhelyzeti szabályok alapján a 2020. június 1. napja utáni időszakra, akkor a felekkel közölni fogja a tárgyalás helyszínét és a bíróság épületében tartja meg a tárgyalást.

Amennyiben azonban ezt járványügyi intézkedések indokolják, akkor a tárgyalást továbbra is elektronikus hírközlő hálózat útján tartja meg a bíróság. Például, ha a peres fél, akinek a tárgyaláson jelen kellene lennie, karanténban van, akkor a bíróság elektronikus úton tartja meg a tárgyalást.

Emellett a bíróság a tárgyalásról kizárhatja a nyilvánosságot, ha ezzel a járványügyi intézkedések (pl. védőtávolság) betarthatóságát biztosítja.

2. Mi történik azokban az ügyekben, amelyekben a bíróság az átmeneti szabályok alapján járt el?

Különös szabályok vonatkoznak azokra az ügyekre, amelyekben a 2020. március 31. napjától hatályos „veszélyhelyzeti” szabályok alapján folyt az eljárás.

Amennyiben az írásbeli perfelvételi szakban a felek megtettek minden szükséges nyilatkozatot, akkor a bíróság – a felek figyelmeztetése mellett – lezárja a perfelvételt és kitűzi az érdemi tárgyalást. Ha azonban felek még nem tettek meg minden szükséges perfelvételi nyilatkozatot, akkor a bíróság perfelvételi tárgyalást tűz ki.

Ha a bíróság az veszélyhelyzeti szabályok alapján a tárgyalás berekesztésére írásban figyelmeztette a feleket, és a felek a bíróság felhívására a nyilatkozataikat megtették, vagy a megadott határidő alatt nyilatkozatot nem tettek, a bíróság az ítéletet tárgyaláson kívül hozza meg.

3. Hogyan folynak a jogorvoslati eljárások?

A felek 2020. március 31. napjától nem kérhették, hogy a bíróság a fellebbezési vagy felülvizsgálati eljárásban tartson tárgyalást.

A bíróság továbbra is tárgyaláson kívül jár el, ha 2020. június 1. napjáig értesítette a feleket a tárgyaláson kívüli elbírálásról. Ha azonban a felek az értesítést követően közösen kérik a tárgyalás megtartását, akkor a bíróság kitűzi a fellebbezési vagy felülvizsgálati tárgyalást.

2020. június 1. napától pedig a felek a „rendes” szabályok szerint kérhetik fellebbezésükben vagy felülvizsgálati kérelmükben, hogy a bíróság tartson tárgyalást az ügyben.

4. Összefoglalás

A peres eljárások tehát lassan a „normál” mederben folyhatnak tovább, az újabb átmeneti szabályok ugyanakkor arra is lehetőséget adnak, hogy a bíróságok reagálni tudjanak a járványügyi intézkedésekre (pl. karantén vagy védőtávolság biztosítása).