Blog

Blog » FONTOS TIPPEK DOLGOZÓ FELVÉTELEKOR

FONTOS TIPPEK DOLGOZÓ FELVÉTELEKOR

25 September 2015

Többfordulós kiválasztási eljárásban végre megtaláltuk az ideális új kollégát. Ez az a pont, amikor a legtöbb munkáltató hajlamos elfelejteni azokat az "apróságokat", melyek később nagyon sokba kerülhetnek, amikor váratlanul egy munkaügyi ellenőrzésre kerül sor, vagy amikor az új kolléga hirtelen a konkurenciához igazol át, netán konkurens céget alapít. A jelen cikkben a 7 legfontosabb dolgot gyűjtöttük össze, melyre új kolléga felvétele során figyelni kell.

dolgozó felvétele, munkaszerződésMunkavállalói engedély

Ha a munkavállaló EU állampolgár (vagy EU állampolgár családtagja) nincs szükség engedélyre a munkaviszony létesítéséhez. Ettől függetlenül foglalkoztatását kötelező bejelenteni a Munkaügyi Hivatalban.

Amennyiben nem EU állampolgár alkalmazásáról van szó, munkavállalási engedélyre van szükség, és a munkaerő felvétele előtt egy kérelmet kell benyújtani a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat részére. Amennyiben munkavégzési engedélyhez kötött munkavállaló esetén a foglalkoztatás engedély nélkül történik, egy munkaügyi ellenőrzés során különböző szankciókra számíthatunk.

Gyakorlati tanács: a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat nem EU állampolgároknak maximum 2 évre ad munkavállalási engedélyt, amely meghosszabbítható.

A munkaszerződés formája

A munkavállalóval írásbeli szerződést kell kötni. Az írásbeli szerződés  meglétét egy munkaügyi ellenőrzés során vizsgálhatják, és amennyiben a munkavállaló foglalkoztatása enélkül történik, különböző szankciókra számíthatunk (többek között foglalkoztatástól való eltiltás, vagy pénzbírság).

Gyakorlati tanács: nem csupán a munkaszerződésnek, hanem a módosításnak is írásban kell történnie.

A munkaszerződés tartalma

A munkaszerződés szabályozza a felek alapvető jogait, kötelezettségeit és felelősségét. A szerződés minimális tartalmi követelménye az alapbér és a munkakör meghatározása.

Rendkívül fontos, hogy a munkavállaló fizetése nem lehet kevesebb a mindenkori minimálbérnél, melynek meghatározása kormányrendeletben történik, és ennek összegét évente módosítják.

Gyakorlati tanács: a próbaidőről kifejezetten meg kell egyezni a szerződésben, amely nem lehet több 3 hónapnál. A próbaidő alatt indokolás és felmondási idő nélkül felmondható a munkaszerződés.

Orvosi vizsgálat

A munkáltató felelőssége a munkavállalók részére a biztonságos munkakörnyezet megteremtése. Ezért többek között az is követelmény, hogy a munka megkezdése előtt a munkavállalót orvos vizsgálja meg, aki igazolja, hogy a munkavállaló egészségügyileg alkalmas munkaköri feladatainak ellátására.

Gyakorlati tanács: az egészségügyi vizsgálat nem csupán a munkavállalás kezdetén szükséges, hanem időről időre el kell végeztetni (pl. veszéllyel járó munkavégzés esetén hathavonta).

Bejelentés az adóhatóság felé

A munkavállalót első munkanapján be kell jelenteni az adóhatóság felé, ugyanígy a munkaviszony megszűnésének tényét is jelenteni kell 8 napon belül.

Gyakorlati tanács: az adóhatóság felé történő jelentést komolyan kell venni, hogy egy esetleges büntetés kiszabását megelőzzük.

A munkavállaló tájékoztatása

A munkavállalót kötelező írásban tájékoztatni a munkaviszony kezdetét követő 15 napon belül az alábbiakról: napi munkaidő, a fizetés elemei, szabadság számítása és kiadása, szerződés megszűnésének esetei, kollektív szerződés.

Gyakorlati tanács: hasznos lehet egy ún. munkajogi kézikönyv szerkesztése, mely tartalmazza a munkavállalás feltételeit és körülményeit. Ebbe olyan szabályok is beiktathatóak, amelyeket a munkáltató a munkaviszonnyal kapcsolatban fontosnak vél.

Versenytilalmi megállapodás

Annak megelőzése érdekében, hogy a munkavállaló később a konkurenciánál helyezkedjen el, vagy konkurens céget alapítson, a munkaszerződésben lehetőség van versenytilalmi záradék kikötésére.

Ez a versenytilalmi kötelezettség a munkaviszony megszűnését követő két évnél nem lehet hosszabb, és a munkáltató ezért ellenérték fizetésére köteles.

Gyakorlati tanács: a versenytilalmi megállapodásért járó kompenzáció nem lehet kevesebb, mint a munkavállaló azonos időtartam alatti alapbérének 33%-a.