Blog

Blog » MUNKAJOGI VÁLTOZÁS – RÉGI-ÚJ HOME OFFICE SZABÁLYOK A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVÉBEN

MUNKAJOGI VÁLTOZÁS – RÉGI-ÚJ HOME OFFICE SZABÁLYOK A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVÉBEN

2022 Január 13

A COVID-19 járvány következtében az otthoni munkavégzés és annak szabályozása elengedhetetlenné vált. Az eddigi „ideiglenes” szabályokat követően az Országgyűlés decemberben tartósan rendezte az otthoni munkavégzés kérdéseit azzal, hogy a jelenlegi szabályozás a veszélyhelyzet megszűnését követően a Mt.-ben él majd tovább. Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb hatályos szabályokat.

1. Távmunka kontra home office

A munkáltatók a járvány elején szembesültek azzal, hogy a magyar munkajog nem szabályozza megfelelően a home office-t, ilyen fogalmat az Mt. nem is ismer, csupán a távmunka intézményét szabályozta. A távmunka azonban állandó otthoni munkavégzést jelentett, így a merev szabályok miatt az alkalomszerű otthoni munkavégzésre ezen szabályok alapján nem volt lehetőség.

A járvány alatt a fenti hiányosságokra tekintettel ideiglenes szabályokat hozott a jogalkotó, a munkáltatók pedig várták, hogy a home office megfelelően és tartósan szabályozásra kerüljön.

A jogalkotó végül úgy döntött, hogy a home office kapcsán nem hoz létre külön jogintézményt, hanem a távmunka szabályait tágítják ki oly mértékben, hogy azzal az alkalomszerű vagy „hibrid” otthoni munkavégzés is rugalmasan szabályozható lesz.

A változtatás értelmében a jelenlegi ideiglenes kormányrendeletben található szöveg váltja fel az Mt. távmunkavégzésre vonatkozó eddigi szabályait.

Amennyiben tehát a munkáltató home office szabályozásán gondolkodik, azt jogi szempontból főszabályként a „megújult” távmunka keretei között teheti meg.

2. Az Mt. módosulásai

A munkaszerződésben továbbra is meg kell állapodni a távmunkavégzésről, tehát a munkáltató azt egyoldalúan nem rendelheti el, valamint a munkavállaló sem követelheti az otthonról történő munkavégzést.

A felek az Mt. rendelkezéseitől eltérhetnek, tehát az igényüknek megfelelő home office rendszert alakíthatnak ki, meghatározhatják, hogy a munkaidő milyen részét kell otthon, illetve a munkáltatónál tölteni.

Amennyiben nem térnek el, az Mt. alapértelmezett szabályai alapján a távmunkavégzés az alábbiak szerint alakul.

Új elemként jelenik meg a távmunka szabályozásában, hogy a felek eltérő megállapodásának hiányában, a munkavállaló a munkáltató telephelyén a tárgyévben legfeljebb a munkanapok egyharmada esetén végez munkát.

Fontos változás, és egyben jelentős könnyítés a munkáltató általi ellenőrzési jog gyakorlásának a módosulása. Az új szabályozás értelmében ugyanis, a munkáltatónak lehetősége van arra, hogy az ellenőrzési jogát távolról számítástechnikai eszköz alkalmazásával gyakorolja.

A munkáltató utasítási joga továbbra is az ellátandó feladatok meghatározására terjedhet csak ki, azonban ez nem eredményez kötetlen munkarendet, azt továbbra is a munkáltató szabja meg.

Mivel a részletszabályokat a munkáltató határozza meg, egy működőképes home office rendszerhez munkáltatói szabályzatot is szükséges készíteni.

3. Az új munkavédelmi szabályok

Az Mvt[i]. az új szabályozás értelmében eltérő munkavédelmi szabályokat határoz meg annak fényében, hogy a munkát számítástechnikai eszközzel végzik, vagy nem. Az alapvető munkavédelmi szabályok nagy része azonban továbbra is változatlan tartalommal fennmaradt, így azok betartása továbbra is követelmény.

Számítástechnikai eszközzel folytatott munkavégzés esetén a munkavállaló a munkáltató előzetes, írásbeli tájékoztatása alapján maga választhatja meg a munkavégzés helyét. Ez a munkáltató számára akár veszélyt is hordozhat, hiszen a munkáltató felelőssége, hogy a munkavállaló által kiválasztott hely munkavédelmi szempontból megfelelő legyen. A munkavégzést a munkáltató számítástechnikai eszközzel, távolról ellenőrizheti.

Amennyiben a munkavállaló nem számítástechnikai eszközzel végez távmunkát a távmunkavégzés helye, a munkáltató által munkavédelmi szempontból előzetesen megfelelőnek minősített, a felek írásbeli megállapodásában meghatározott hely lehet.

Utóbbi esetben a munkáltató vagy megbízottja rendszeresen köteles meggyőződni a feltételek teljesüléséről és a munkavédelmi szabályok betartásáról.

4. Összegzés

Fentiekkel a jogalkotó pontot tett a home office-szal kapcsolatos bizonytalanság végére és a távmunka intézményének kitágításával és rugalmassá tételével ezen intézmény kereteibe illeszti az otthoni munkavégzést, legyen az akár alkalomszerű, akár állandó jellegű.

A fenti módosítások, a 27/2021. (I.29.) Kormányrendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnésekor, azaz 2022. június 1. napjával lépnek hatályba.[ii] A jelenlegi ideiglenes szabályok a veszélyhelyzet megszűnését követően az Mt.-ben élnek majd tovább, így a munkáltatók már most kialakíthatják a jövőben is alkalmazható szabályozást.

Az otthoni munkavégzés kapcsán számos munkajogi és munkavédelmi szabálynak kell megfelelni, a munkáltatónak emiatt javasolt home office szabályzatot készíteni, melyhez munkajogban jártas jogi szakértő igénybevételét ajánljuk.

 

[i] a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény

[ii] a veszélyhelyzettel összefüggő egyes szabályozási kérdésekről szóló 2021. évi CXXX. törvény 104. § (4) bekezdés